Odgovorite osiguranicima: Može li se PET CT uz knjižicu obaviti u HNŽ-u ili ne?!

PET CT je je pretraga o kojoj se u HNŽ-u mnogo priča, ali zahvaljujući ZZO HNŽ-a, obavlja u drugoj županiji, odnosno, državi.  Zašto, sasvim je logično pitanje,  ako se zna da HNŽ na svom području ima privatnu ustanovu koja pruža tu uslugu.

Na službenoj stranici ZZO HNŽ-a 08.11.2023. godine objavljena je vijest Po prvi put Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ/K troškove dijagnostičke usluge PET/CT snosi u cijelosti. Klikom na vijest saznajemo da: „…od sada, troškove dijagnostičke usluge PET/CT, za sve osiguranike kojima je ova pretraga potrebna, Zavod snositi u cijelosti bez obzira hoće li istu osiguranik dobiti u F BiH ili izvan F BiH.“

Svaki građanin s minimalnim poznavanjem zemljopisa, mogao bi ovu informaciju protumačiti da „ u FBiH“ valjda uključuje i HNŽ. No, tu nastaje problem, jer ono što piše u obavijesti, u praksi znači da se ta usluga uz knjižicu može obaviti u Sarajevu, Zagrebu ili Splitu. Reagirala je Poliklinika Vitalis kao privatna ustanova sa sjedištem u Mostaru koja pruža PET CT uslugu, građani, mediji, no i dalje je ostala nepoznanica kako je Sarajevo u FBiH, a Mostar nije?!

Kako je Sarajevo u FBiH, a Mostar nije?!

Ono što građani nisu mogli prepoznati u objavi Zavoda u kojoj se hvale  kako će snositi sve troškove u cijelosti bez obzira hoće li istu osiguranik raditi PET CT u F BiH ili izvan FBiH, jeste činjenica da  „u FBiH“ u ovom slučaju znači Sarajevo, a izvan FBiH, ako se pita ZZO HNŽ-a, znači Hrvatska, preciznije, Poliklinika Medikol Split i  Poliklinika Medikol Zagreb. A da je gore navedeno točno, vrlo je lako provjeriti. Dovoljno je pronaći i pročitati ODLUKU o visini troškova koje Zavod zdravstvenog osiguranja HNZ/K snosi za dijagnostičke pretrage PET/CT

Pa pogledajmo što piše u Odluci o visini troškova koje Zavod zdravstvenog osiguranja HNZ/K snosi za dijagnostičke pretrage PET/CT

Već iz  prvog članka Odluke je vidljivo da se radi o liječenju izvan županije.

Čl. 1.

Ovom Odukom se utvrđuje visina troškova za osigurane osobe Zavoda zdravstvenog     osiguranja HNZ/K (u daljnjem tekstu: Zavod) koje se upućuju na liječenje izvan HNŽ/K, za obavljanje dijagnostičke  pretrage PET/CT.

Dakle, neupitno je da se ova Odluka odnosi na situacije kada je PET CT nemoguće obaviti na teritoriju HNŽ-a. U tom slučaju Zavod nudi  2 opcije, da se pacijent uputi u neku drugu županiju u  FBiH ( a UKC Sarajevo je jedina opcija) ili izvan FBiH. Zanimljivo, ali  ZZO HNŽ-a  unaprijed zna što se podrazumijeva  pod definicijom izvan FBiH. Ne samo da znaju koja je to država u pitanju, nego i naziv grada i ustanove, a što je vrlo očito iz čl. 3 Odluke, gdje se navode Poliklinika Medikol Sptit i Poliklinika Medikol Zagreb.

Zašto Zavod, prije nego što je zatražio dodatna sredstva (203 000 KM) za obavljanje PET CT-a u Hrvatskoj, nije iskoristio mogućnost da istu uslugu ugovori sa ustanovom u HNŽ-u koja tu uslugu može pružiti, ostaje nepoznanica.  Ono što nije nepoznanica, jeste informacija zašto su tražili dodatna sredstva. Naime, PET CT pretraga u Hrvatskoj je značajno skuplja  od iste pretrage u FBiH, odnosno na UKC Sarajevo gdje se primjenjuje cijena po tarifniku iz 2013. godine. Koliko skuplja, lako je izračunati ako usporedimo cijene iz čl. 2 i čl. 3 Odluke.

Objava Zavoda iz studenog prošle godine zbunila je građane jer im informacije nisu predočene precizno i detaljno, a bilo je samo potrebno naglasiti ono što piše u Odluci, a to je, da Zavod u svojoj objavi misli na liječenje izvan HNŽ-a.  Vjerujemo da menadžment Zavod ni sam sebi nije mogao objasniti zašto se pacijenti šalju u drugu županiju, pa čak i državu, ako se ta usluga u 2023. godini mogla dobiti u središtu HNŽ-a, pa su valjda odlučili tu činjenicu i prešutjeti. Bilo bi zanimljivo i analizirati te uputnice za Sarajevo, Zagreb,  Split, pa vidjeti čiji potpisi su tijekom 2023. godine bili na dokumentu kojim se obrazlaže zašto se  ta usluga ne može osigurati u HNŽ-u, jer je to prvi korak da se odobri uputnica za liječenje izvan županije.

Ni skupštinskim zastupnicima ništa nije jasno!

Nakon, reakcije građana, Vitalisa, medija ovaj potez osudili su i skupštinski zastupnici. Naime, na sjednici Skupštine HNŽ-a održanoj 22.12.2023 bilo je poprilično burno. Zastupnici, kako opozicije, tako i pozicije tražili su odgovor na sljedeća pitanja: Ako u HNŽ-u postoji ustanova koja pruža uslugu PET CT-a zašto se osiguranici šalju u Sarajevo, Split, Zagreb? S kojim ustanovama ZZO HNŽ ima potpisan ugovor vezano za pružanje PET CT usluge? Bilo je i pitanja – Poznaju li naši liječnici zemljopis?

Gđa. Vidačak (sada već bivša v.d. ravnateljica Zavoda) pokušala je to opravdati na način da je odgovornost prebacila na liječnike koji po njoj, iako su od 3. mjeseca 2023. godine navodno imali mogućnost pacijente uputiti na PET CT u HNŽ-u, to jednostavno nisu radili. Dotična tvrdi da niti jedan pacijent nije upućen na ustanovu u HNŽ-u koja može pružiti tu uslugu. Na ovu izjavu zastupnici su reagirali burno, a u pitanju je samo jedna od niza nelogičnosti koje su se mogli čuti na sjednici vezano za ovu problematiku. Posebno je zanimljiva bila izjava ravnateljice  da Zavod uopće nema ugovor za pružanje PET CT usluge, te da istu plaća samo po predračunu.

ZZO mijenja Odluku i Mostar se vraća u HNŽ

Sigurni smo da nakon ove sjednice zastupnici nisu uspjeli shvatiti zašto se osiguranici šalju izvan HNŽ-a na PET CT. No, čini se, da je menadžment Zavoda nakon ove sjednice ipak postao svjestan nelogičnosti svojih poteza i opravdanja.

Naime, samo 6 dana nakon rasprave na sjednici Skupštine HNŽ-a, 28.12.2023. godine Zavod donosi Odluku o izmjenama Odluke o visini troškova koje Zavod zdravstvenog osiguranja HNZ/K snosi za dijagnostičke  pretrage PET/CT i to na telefonskoj sjednici.

Pogledajmo i tu ODLUKU o izmjenama Odluke o visini troškova koje Zavod zdravstvenog osiguranja HNZ/K snosi za dijagnostičke pretrage PET/CT

Prva promjena već u čl.1 i to najvažnija, a to je brisanje navoda „izvan županije“.

Drugim riječima, HNŽ se vraća u igru, jer je odluka o liječenju izvan županije, odjednom postala općenita odluka o visini troškova, pa tako, sada liječenje u FBiH sasvim logično podrazumijeva i HNŽ.

Mi nismo vidjeli da se ZZO HNŽ-a hvalio ovom izmjenom koju su napravili pred same novogodišnje blagdane. No, u Odluci smo vidjeli da su iz čl.3  izbacili i nazive ustanova u Hrvatskoj, kao i cijene u EURima,  a sve to je bilo detaljno navedeno u prvoj Odluci. Zašto, znaju samo kreatori ove Odluke.

PET CT nije pitanje estetske kirurgije, nego vrlo bitna pretraga kod liječenja i dijagnosticiranja onkoloških oboljenja.

Upravo imajući to u vidu, pozivamo menadžment ZZO HNŽ-a da objasni građanima, na temelju ove posljednje Odluke o izmjenama Odluke o visini troškova koje Zavod zdravstvenog osiguranja HNZ/K snosi za dijagnostičke  pretrage PET/CT od 28.12.2023. godine:

  • Mogu li osiguranici HNŽ-a s knjižicom obaviti PET CT u HNŽ-u ili ne?
  • Imate li ugovor s ustanovom koja tu uslugu pruža na području HNŽ-a?
  • Hoće li se sredstva iz rebalansa (203 000 KM) koja su planirana kako bi se pokrila razlika u cijeni usluge privatne ustanove u Hrvatskoj u odnosu na cijenu iz tarifnika u FBiH  iz 2013., koristiti i za pokrivanje cijene kada je u pitanju privatna ustanova u HNŽ-u? (čl. 179 Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH)

Želimo vjerovati da novi v.d. ravnatelj ZZO HNŽ-a bolje poznaje zakonski okvir od svoje prethodnice. Želimo vjerovati da zna da su upućivanje osiguranika od strane  liječnika na PET CT u županiji u ugovornu ustanovu i izvan županije 2 različite procedure. Ukoliko postoji ugovorna ustanova unutar županije, ne može biti pitanje volje liječnika hoće li on pacijenta uputiti u tu ustanovu.

Iskreno se nadamo da će novi ministar zdravstva, kao i novi v.d. ravnatelj ZZO HNŽ- a podvući crtu i ograditi se od prakse nezakonitog ugovaranja zdravstvenih usluga svojih prethodnika. Odličan prvi korak bit će odgovori na gore postavljena pitanja i  zakonito ugovaranje PET CT usluge za osiguranike u HNŽ-u!

Facebooktwittermail