SBK/Ž – Ministar zdravstva i načelnici općina krše prava pacijenata!
Zdravstvena vijeća predstavljaju jedini mehanizam civilne kontrole nad sektorom zdravstva, a odgovorni za njihovu uspostavu su izravno općinski načelnici, odnosno, ministri zdravstva.
Kada je u pitanju SBŽ i uspostava zdravstvenih vijeća, Mreža Naše društvo je s ciljem informiranja javnosti i podizanja svijesti o značaju i ulozi zdravstvenih vijeća posjetila Bugojno, Kiseljak i Travnik i održala tematske okrugle stolove. Cilj nam je bio na jednom mjestu okupiti predstavnike vladinog i nevladinog sektor koji su ujedno potencijalni članovi zdravstvenih vijeća. Pozivi za sudjelovanje upućeni su i svim načelnicima, kao i ministru zdravstva, ravnateljima domova zdravlja, nadležnih zavoda itd.
Rasprave na okruglim stolovima bile su vrlo konkretne i na momente vrlo žustre, što je ujedno najbolji pokazatelj da problema u zdravstvu ove županije ima i da su preporuke, sugestije i kvalitetne evaluacije i tek kako potrebne, a to je upravo ono čime bi se trebala baviti zdravstvena vijeća. Kada se uzme u obzir činjenica da je u radu zdravstvenih vijeća obvezno sudjelovanje i predstavnika pacijenata dođe se do zaključka da su zdravstvena vijeća jedini mehanizam civilne kontrole u sustavu zdravstva, odnosno, jedini način da se u kreiranju zdravstvene politike uključe i pacijenti.
Želimo istaći da smo prije održavanja okruglih stolova, svim općinama i Ministarstvu zdravstva SBŽ poslali zahtjeve sukladno Zakonu o slobodi pristupa informacijama i zatražili informaciju imaju li formirano zdravstveno vijeće. Nakon toga smo održali okrugle stolove, snimali i emitirali priloge i video ankete, te ponovno uputili zahtjeve/dopise i zatražili da se načelnici/ministra izjasne kada planiraju formirati zdravstveno vijeće.
U nastavku pogledajte koji načelnici su ispunili svoju obvezu i formirali zdravstveno vijeće, koji su dali konkretno obećanje, a koji uopće nisu odgovorili na naš dopis
OPĆINA KREŠEVO– Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA TRAVNIK – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA DONJI VAKUF – U dopisu koji smo dobili, načelnik Huso Sušić navodi da je Općinsko vijeće na prijedlog načelnika formiralo Zdravstveno vijeće 2013. godine. Vijeće ima 5 članova, mandat traje 4 godine. Javni poziv nije dostavljen, a dostavljena nam je Odluka o imenovanju članova Zdravstvenog vijeća Općine Donji Vakuf. Nismo dobili informacije o konkretnim aktivnostima ovog zdravstvenog vijeća, a posebno je zanimljivo da o njihovom radu nisu znali više detalja ni sudionici na okruglim stolovima koje smo održali u SBŽ. U svakom slučaju, prema informacijama koje su nam dostavljene mandat ovog vijeća istekao je u ovoj godini, a ukoliko vas zanima tko su bili članovi u protekle 4 godine, imena potražite na sljedećem linku: www.pravapacijenata.ba/provjerite-svog-nacelnika-sbk/huso-susic-nacelnik-opcine-donji-vakuf/
OPĆINA NOVI TRAVNIK – „Do kraja ove godine planiramo formirati općinsko zdravstveno vijeće“ – ovo obećanje dao je načelnik Općine Novi Travnik 08.09.2016.godine. Nažalost, još uvijek nismo dobili potvrdu da je ovo obećanje ispunjeno.
OPĆINA GORNJI VAKUF – USKOPLJE – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA KISELJAK – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA BUGOJNO – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA BUSOVAČA – Iz Općine Busovača smo dobili e-mail u kojem su nas informirali da je „načelnik Općine Busovača donio odluku o pokretanju postupka o formiranju zdravstvenog vijeća“. Ova informacija nam je dostavljena 15.09.2016.godine. Nažalost, ušli smo u 2018.godinu, ali još uvijek nismo dobili informaciju da je u Općini Busovača formirano zdravstveno vijeće
OPĆINA JAJCE – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA FOJNICA – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA VITEZ – Načelnik nije odgovorio na dopis
OPĆINA DOBRETIĆI – Načelnik nije odgovorio na dopis
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA SBŽ-a – Ministar nije odgovorio na dopis
Kao zaključak, možemo reći da načelnici općina u SBŽ-u nisu pokazali razumijevanje za probleme u zdravstvu u svojim općinama. Ono čega moraju biti svjesni je činjenica, da su izravno odgovorni za blokiranje mehanizma kojim se osigurava sudjelovanje pacijenata u kreiranju zdravstvene politike. Također, blokiraju javnost i mogućnost evaluacije prigovora pacijenata, jer upravo zdravstvenim vijećima sve zdravstvene ustanove obvezne su dostavljati svoja izvješća o prigovorima.
A što reći za ministra zdravstva, koji sukladno zakonskim rješenjima nema ni obvezu objavljivanja javnog poziva, nego izravno ima ovlasti imenovati zdravstveno vijeće, a to ne uradi.
Ako je doista ima istine u poslovici „Tko hoće nešto učiniti nađe način, tko neće, nađe opravdanje“, što se može reći za sve one koje se ne potrude čak ni pronaći opravdanje, u ovom slučaju, ne potrude se ni odgovoriti na upit/dopis.
Pozivamo Vas da posjetite naš portal i pogledate stanje u SBŽ-u ali i drugim županijama kada je u pitanju uspostava zdravstvenih vijeća.